pátek 8. dubna 2011

Vinice jako park

Projekt se skládá ze tří částí:
  • Dlážděné chodníky procházející vinicí
  • Viniční dům
  • Samotná vinice
Dlážděné chodníky procházející vinicí

Došlo k upřesnění cest procházejících vinicí. Princip určení cest je aplikován na celý park letné,což bylo nutné k ukotvení projektu. Návrh cest byl proveden v několika navazujících krocích:
Určení bodů spojovaných cestami. Jde o vstupní body do řešeného území  a tramvajová zastávka v ulici Milady Horákové. Cesty jsou nyní natahány k místu bývalého pomníku. Důležitým bodem je posunutí právě tohoto bodu dolů pod stráň před Čechův most. tím dojde k jeho zpřístupnění, což pomůže k propojení Letné a centra.

V další fázi dojde určení spojitosti jednotlivých bodů mezi sebou

Na tyto návaznosti se aplikuje přilnavost jednotlivých vláken mezi sebou. Tři cesty vedoucí přibližně stejným směrem se spojí v jednu.
V území se určí hmotné překážky a bariéry. Dále se do úvahu bere terén a  určité "magnety" s efektem přitahování  (např.výhledy) nebo odpuzování cest (frekventovaná silnice v ulici Milady Horákové).

Výsledné prokreslení a aplikace "magnetů" a terénu

Mezi vzniklé trasy se vloži vinice na ty místa kde je to výhodné  a které jsou  dané historickou polohou vinice.Ohraničení je dáno skalnatými částmi svahu na východě a západě. Na úpatí kopce je to silnice a na hraně svahu je to vyhlídková trasa od CHotkových sadů

Viniční dům

Umístěn na hraně svahu s výhledem na vinici a Prahu. Vinicí prochází víno z jihozápadního rohu do severovýchodního přičemž projde přeměnou z ovoce na nápoj. Viničním domem prochází druhá cesta pro návštěvníky ze které lze nahlížet na proces výroby. Tyto cesty se setkávají v severovýchodním rohu sklípku. Objekt je dvou podlažní spodní patro je zahloubené až na jižní stranu svahu kde jsou vrata pro příjem natrhané révy. 






Vinice

U samotné vinice je důležitý koncept fungování. Do projektu jsem chtěl nějakým způsobem aktivně zahrnout veřejnost. Myšlenka pronajímání kusů vinice pro veřejné osoby je komplikovaný tím že pro zachování kvalit vína z konkrétních částí vinice je nutné zpracovávat víno po částech což by bylo náročné na vybavení viničního domu. 
Rozdělení na části pro prezentaci jednotlivých vinných oblastí podle mne na úkor kvality vína. Na tento svah je jedno víno nejlepší a ostatní méně. Proč pěstovat ty co se hodí méně? Do příštího týdne zpracuji návrh konceptu fungování samotné vinice.

1 komentář:

  1. Metoda práce se širšími vztahy se mi moc líbí. I výsledek je OK. Zajímavé, proč nejsou ty cesty více vidět ve vizualizacích... chtělo by to udelat i pohled z cesty v horní polovině svahu, jak už tu snad jednou bylo. Jinak viniční dům je trochu nuda. Nešlo by využít metodu širších vztahů také na ten dům?

    OdpovědětVymazat